sunucu kurulumu

Kullanım örnekleri

sunucu kurulumu
server setup
icon arrow

server

Phonetic: "/ˈsɜːvə/"

Part Of Speech: noun


Definition: A program that provides services to other programs or devices, either in the same computer or over a computer network.


Definition: A computer dedicated to running such programs.


Definition: One who serves.


Definition: A tray for dishes.


Definition: A spoon for serving food.

icon arrow

setup

Phonetic: "/ˈsɛtˌʌp/"

Part Of Speech: noun


Definition: Equipment designed for a particular purpose; an apparatus.

Example: The laboratory included an elaborate setup for measuring the energy.


Definition: The fashion in which something is organized or arranged.

Example: The classroom setup was simple and efficient.


Definition: A situation orchestrated to frame someone; a covert effort to place the blame on somebody.

Example: Trust me, that was a setup!


Definition: An installer.

Example: After inserting the disk, run the setup.


Definition: (operations) The process of arranging resources for performing a specific operation, as a run of a particular product.

Example: A simple setup on the bottling line involves reloading bottles and labels; emptying, cleaning, and reloading the tanks; and a test run.


Definition: The tendency of persistent wind to produce higher water levels at the downwind shore of a body of water and lower at the upwind shore.

Example: There was a strong wind setup at the south end of the lake after a day of northerly gales.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.