liego

Kullanım örnekleri

liego
virgin soil
icon arrow

virgin

Phonetic: "/ˈvɜːdʒɪn/"

Part Of Speech: noun


Definition: A person who has never had sexual intercourse, or sometimes, one who has never engaged in any sexual activity at all.


Definition: (early Christian Church) a woman noted for religious piety who has never been married.


Definition: One who has never used or experienced a specified thing.

Example: I've never eaten tofu before – you could say I'm a tofu virgin.


Definition: Any of several species of gossamer-winged butterflies of the family Lycaenidae.


Definition: A female insect producing eggs from which young are hatched, though there has been no fecundation by a male; a parthenogenetic insect.

icon arrow

virgin

Phonetic: "/ˈvɜːdʒɪn/"

Part Of Speech: adjective


Definition: (usually not comparable) In a state of virginity; chaste, not having had sexual intercourse.


Definition: Of a physical object, untouched.


Definition: Not yet cultivated, explored, or exploited by humans or humans of certain civilizations.

Example: The virgin lands of the Americas were awaiting the Europeans.


Definition: Of olive oil, obtained by mechanical means, so that the oil is not altered.


Definition: (usually not comparable) Of mixed drinks, not containing alcohol.

Example: a virgin daiquiri

icon arrow

soil

Phonetic: "/sɔɪl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A mixture of mineral particles and organic material, used to support plant growth.


Definition: The unconsolidated mineral or organic material on the immediate surface of the earth that serves as a natural medium for the growth of land plants.


Definition: The unconsolidated mineral or organic matter on the surface of the earth that has been subjected to and shows effects of genetic and environmental factors of: climate (including water and temperature effects), and macro- and microorganisms, conditioned by relief, acting on parent material over a period of time. A product-soil differs from the material from which it is derived in many physical, chemical, biological, and morphological properties and characteristics.


Definition: Country or territory.

Example: Kenyan soil


Definition: That which soils or pollutes; a stain.


Definition: A marshy or miry place to which a hunted boar resorts for refuge; hence, a wet place, stream, or tract of water, sought for by other game, as deer.


Definition: Dung; compost; manure.

Example: night soil

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.