punteadora

Kullanım örnekleri

punteadora
tack welder
icon arrow

tack

Phonetic: "/tak/"

Part Of Speech: noun


Definition: A small nail with a flat head.


Definition: A thumbtack.


Definition: A loose seam used to temporarily fasten pieces of cloth.


Definition: The lower corner on the leading edge of a sail relative to the direction of the wind.


Definition: A course or heading that enables a sailing vessel to head upwind. See also reach, gybe.


Definition: A direction or course of action, especially a new one.


Definition: The maneuver by which a sailing vessel turns its bow through the wind so that the wind changes from one side to the other.


Definition: The distance a sailing vessel runs between these maneuvers when working to windward; a board.


Definition: A rope used to hold in place the foremost lower corners of the courses when the vessel is close-hauled; also, a rope employed to pull the lower corner of a studding sail to the boom.


Definition: Any of the various equipment and accessories worn by horses in the course of their use as domesticated animals. Saddles, stirrups, bridles, halters, reins, bits, harnesses, martingales, and breastplates are all forms of horse tack.


Definition: The stickiness of a compound, related to its cohesive and adhesive properties.

Example: The laminate adhesive has very aggressive tack and is hard to move once in place.


Definition: Food generally; fare, especially of the bread kind.


Definition: That which is attached; a supplement; an appendix.


Definition: A contract by which the use of a thing is set, or let, for hire; a lease.


Definition: Confidence; reliance.

icon arrow

welder

Phonetic: "/ˈwɛldə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: One who welds, or unites pieces of iron, etc., by welding.


Definition: One who welds, or wields.


Definition: An item of equipment for welding with: an electric welder.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.