klasik komedi

Kullanım örnekleri

klasik komedi
classical comedy
icon arrow

classical

Phonetic: "/ˈklæsɪkl̩/"

Part Of Speech: noun


Definition: One that is classical in some way; for example, a classical economist.

icon arrow

classical

Phonetic: "/ˈklæsɪkl̩/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or relating to the first class or rank, especially in literature or art.


Definition: Of or pertaining to established principles in a discipline.


Definition: Describing European music and musicians of the late 18th and early 19th centuries.


Definition: Describing art music (rather than pop, jazz, blues, etc), especially when played using instruments of the orchestra.


Definition: Of or pertaining to the ancient Greeks and Romans, especially to Greek or Roman authors of the highest rank, or of the period when their best literature was produced; of or pertaining to places inhabited by the ancient Greeks and Romans, or rendered famous by their deeds.


Definition: Conforming to the best authority in literature and art; chaste; pure; refined

Example: classical dance.


Definition: Pertaining to models of physical laws that do not take quantum or relativistic effects into account; Newtonian or Maxwellian.

icon arrow

comedy

Phonetic: "/ˈkɒmədi/"

Part Of Speech: noun


Definition: A choric song of celebration or revel, especially in Ancient Greece.


Definition: A light, amusing play with a happy ending.


Definition: (Medieval Europe) A narrative poem with an agreeable ending (e.g., The Divine Comedy).


Definition: A dramatic work that is light and humorous or satirical in tone.


Definition: The genre of such works.


Definition: Entertainment composed of jokes, satire, or humorous performance.

Example: Why would you be watching comedy when there are kids starving right now?


Definition: The art of composing comedy.


Definition: A humorous event.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!